Povinné ručení výpočet

Povinné ručení výpočet

Výše povinného ručení je závislá na celé řadě faktorů, které se dají obecně rozdělit do dvou skupin. Jedná se o technické parametry daného vozidla a o údaje týkající se jeho majitele čili pojistníka. V tabulce uvádíme stručný přehled relevantních faktorů, které pojišťovny standardně berou v potaz. Kromě níže uvedených ale většina pojišťoven bere ohled i na další faktory. Ty se mezi pojišťovnami liší již natolik, že nepovažujeme za vhodné je v tabulce uvádět. Obecně pak samozřejmě platí, že jako klient určité pojišťovny (například se sjednaným pojištěním domácnosti) u ní dostanete slevu na povinné ručení.

Tabulka s výčtem standardně relevantních faktorů pro určení výše povinného ručení

Parametry vozidla
Druh vozidla
  • osobní automobily
  • nákladní automobily
  • motocykly
Objem válců motoručím vyšší je objem válců, tím vyšší je pojistka
Výkon motoručím vyšší je výkon motoru, tím vyšší je pojistka
Hmotnost vozidlačím těžší je vozidlo, tím vyšší je i pojistka
Způsob užívání vozidlahodláte-li vozidlo používat např. k provozování taxislužby či autoškoly, budete mít pojištění dražší než běžný uživatel stejného vozidla
Stáří vozupojistka pro nová vozidla stojí o něco více

Údaje o pojistníkovi
Věkmladší řidiči, obecně rizikovější, si většinou k pojištění něco připlatí
Bezeškodný průběh pojistného plnění
  • vyjadřuje období, po které nebyl pojistník účastníkem žádné dopravní nehody
  • po alespoň roce takového bezhavarijního užívání vozidla pojišťovna pojistníkovi sleví z pojistného určitou procenty vyjádřenou částku (většinou 5 % za rok), s přibývající délkou bezeškodného průběhu tato sleva (bonus) roste, při časté nehodovosti řidiče mu je naopak k pojištění určitá částka připočítána (tzv. Malus)
  • při změně pojišťovny vám nová pojišťovna většinou započítá případnou aktuální délku bezeškodného průběhu do nové smlouvy
Typové zařazení klientajako podnikatel či právnická osoba zaplatíte za povinné ručení o něco více

Už jste přečetli článek Nejvýhodnější povinné ručení , který má podobné zaměření? Další informační článek - Povinné ručení motocykl.

!! Náš TIP: Poviné ručení a porovnání

Aktuality