Povinné ručení motocykl

Povinné ručení motocykl

Povinné ručení se motocyklů týká úplně stejně jako automobilů. Bez řádně sjednaného povinného ručení se tak řidič motocyklu vystavuje riziku citelných postihů ze strany policie – od vysokých pokut a ztrátu bodů v řidičském průkazu až po odebrání technického průkazu v krajních případech. Povinné ručení motocyklů je stejné i pro tříkolky, čtyřkolky a motocykly s postranním vozíkem. Vztahuje se na pokrytí škod, které byly způsobeny provozem daného motocyklu. Nevztahuje se na škody na zdraví řidiče, který nehodu způsobil, a na škody na jeho motocyklu. To už je záležitost havarijního pojištění motocyklu.

Cenu pojistného, stejně jako u automobilů, u motorek ovlivňuje mnoho parametrů - objem motoru, výkon motoru, rok výroby motocyklu, způsob jeho užívání aj.

Největší rozdíl mezi povinným ručením u aut a motorek je tak v jeho platnosti. Motorkáři si totiž, až na výjimky, vystačí s pojištěním sezónním. Pojišťovny jim přitom většinou umožní přesně si určit období, na které se bude povinné ručení vztahovat, a které tedy koresponduje s obdobím, kdy je motocykl používán. Zatímco dříve znamenalo vymezení sezóny pro majitele motorek také nepříjemnou povinnost odevzdávat na jejím konci státní poznávací značky do depozitů, protože s koncem sezóny nebylo povoleno motocykl dále využívat, nyní existuje i jiný druh sezónního pojištění, který dovoluje používat motocykl po celý rok. Způsobíte-li ale nehodu v mimosezónním období, nesete často plnou spoluúčast na způsobené škodě! Pokud náhodou hojně využíváte motocykl po celý rok, lze si samozřejmě sjednat i pojištění celoroční. Samozřejmostí jsou nejrůznější slevy za jízdu bez nehody (tzv. bezeškodný průběh).

Zkuste další článek, třeba Pojištění povinné ručení , tento článek je podobného zaměření. Další informační článek - Pojištění vozidel.

!! Náš TIP: Poviné ručení a porovnání

Aktuality