Povinné ručení

Povinné ručení

Povinné ručení (celým názvem Pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidel) je jediným ze zákona povinným pojištěním v ČR, které se týká motorových vozidel. Uzavřené ho tedy musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka či technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích (platí tedy i pro odstavené vozidlo opatřené registrační značkou; povinné ručení se nevztahuje na výjimky typu vozy integrovaného záchranného systému či vybraných ministerstev). Toto pojištění je upraveno zákonem č. 168/1999 Sb.

Povinné ručení slouží k pokrytí škod na majetku a na zdraví, které by mohl řidič způsobit jiné osobě či jiným osobám v důsledku používání svého motorového vozidla. V žádném případě neslouží k pokrytí škod, které vzniknou na jeho vlastním vozidle! Od toho je tu havarijní pojištění. Povinné ručení musíte uzavřít ještě předtím, než uvedete daný vůz do provozu. Jediným platným dokladem o tomto pojištění je takzvaná zelená karta. Tu jste tedy jako řidiči povinni mít při jízdě neustále při sobě. Jinak se totiž vystavujete pokutě v rozmezí 1500 až 3000 Kč, záleží na typu vozidla. Pokud si troufnete dokonce užívat vozidlo, které nemá povinné ručení vůbec sjednané, pak vám hrozí pokuta od 5 000 až do 40 000 Kč.

Zkuste další článek, třeba Povinné ručení sazby , tento článek je podobného zaměření. Další informační článek - Povinné ručení srovnání.

!! Náš TIP: Poviné ručení a porovnání

Aktuality