Pojištění automobilů

Pojištění automobilů

Kromě havarijního pojištění je povinné ručení (přesně Pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidel) jedním ze dvou hlavních typů pojištění dopravních prostředků. A zatímco havarijní pojištění není povinné, povinné ručení, jak už je z názvu patrné, ano.

Vymezuje ho zákon č. 168/1999 Sb. a jeho historie sahá až do roku 1908, kdy jej bylo možné uzavřít dobrovolně. Posledního dne roku 1932 vstoupil v platnost zákon o dopravě motorových vozidel, který nařizoval živnostníkům dopravujícím (pravidelně i nepravidelně) zboží či osoby, uzavřít pojištění odpovědnosti na zabezpečení závazků vyplývajících z odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla v této činnosti. Na všechny majitele automobilů vedených v registru československých motorových vozidel byl zákon rozšířen o tři roky později. V roce 1950 se povinné ručení stalo zákonným pojištěním (čili pojištěním bezesmluvním, s ústřední rolí státu) a až v roce 2000 se změnilo na pojištění povinně smluvní.

V současné době si tak můžete povinné ručení sjednat u třinácti pojišťoven. Není zrovna jednoduché a zábavné najít tu pro vás a vaše vozidlo nejvýhodnější, protože na cenu má vliv různorodá směsice faktorů (například: druh vozidla, objem válců, výkon motoru, stáří vozidla, věk pojistníka, jeho bydliště, počet měsíců bez nehody aj.)

Právě počet měsíců bez nehody/ s nehodou je asi nejdůležitějším faktorem, poněvadž většina povinných ručení funguje v takzvaném systému bonus-malus. Podle nastavení tohoto systému je vám odečítána nebo naopak přičítána k pojištění částka v závislosti na tom, jak dlouho jezdíte bez nehody. Většinou po roce takové jízdy obdržíte bonus čili slevu z pojistného. Ta je udávána v procentech a s přibývající dobou beznehodové jízdy její výše roste. Naopak, míváte-li nehody „pravidelně“, za povinné ručení si nějakou částku budete muset připlatit.

Na internetu najdete množství tzv. kalkulátorů a srovnávačů, více či méně profesionálních, které vám umožní udělat si rychle hrubý přehled o výších pojištění v různých pojišťovnách podle výše naznačených parametrů vozidla, vás a užití vozu. Přesto je lepší si alespoň pár pojišťoven projít podrobně, protože zvláště pokud se rozhodnete pro obě pojištění najednou, je dobré pečlivě prozkoumat veškeré výhody a slevy, které vám přitom pojišťovna nabídne a které kalkulátor do svých srovnání nezahrnuje.

Už jste přečetli článek Pojištění druhého auta , který má podobné zaměření? Další informační článek - Nejlepší povinné ručení .

!! Náš TIP: Poviné ručení a porovnání

Aktuality