Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je po povinném ručení druhým typem pojištění, která se obecně vyskytují v nabídce českých pojišťoven. Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění předepsáno zákonem a jeho uzavření tak záleží na individuálním rozhodnutí každého majitele vozidla.

Havarijní pojištění se vztahuje na havárie, odcizení, neoprávněné užití vozidla a živelné události (poškození vozidla působením větru, krup, požáru, blesku, vody, výbuchu apod.). Zjednodušeně řečeno, zatímco povinné ručení vás chrání od náhrady škod, které jste povinen uhradit, jakožto případný viník dopravní nehody, havarijní pojištění vám zaručí, že při dopravní nehodě nezůstanete bez náhrady škody vy sami.

Je výhodné uzavřít havarijní pojištění současně s povinným ručením, protože pojišťovny obvykle nabízejí různé slevové balíčky a zvýhodnění pro klienty mající u ní sjednané obě tato pojištění. Ze stejného důvodu se vám také většinou vyplatí vybrat si pojišťovnu, u níž máte uzavřené povinné ručení, sjednáváte-li si havarijní pojištění dodatečně. Často také postačí ke slevě pojištění úplně jiného typu (domácnosti apod.)

K havarijnímu pojištění, stejně jako k povinnému ručení, je možné si přiobjednat celou řadu různých připojištění. Jejich nabídka se liší podle pojišťoven, mezi ty časté patří třeba úrazové pojištění, pojištění čelního nebo všech skel vozidla či pojištění zavazadel.

Už jste přečetli článek Pojištění čelního skla, který má podobné zaměření? Další informační článek - Pojištění auta proti krádeži.

!! Náš TIP: Poviné ručení a porovnání

Aktuality